100%

חברות המעוניינות להירשם לשנה הבאה לחצו כאן ←

יומן מסע: מוצאים חיים בים המוות

מאת: אסף ולר (02.12.2014)

מודה, לא חשבתי, אפילו לא בחלומות הכי מוזרים שלי שאבחר להתמחות במסגרת פרוייקט the leaders של המסלול האקדמי המכללה למנהל בחברת כיל . בתור חובב טבע מושבע, תרמילאי בנפש, חי ונושם דרך הריאות הירוקות של ארצנו, רק המחשבה על התמחות בחברת כימיקלים העירה בי מחשבות טורדניות.

אבל, לפעמים בחיים צריך להודות בטעויות. אחרי פגישות עם ארז קמה, המנטור שלי בהתמחות, עליו עוד ארחיב רבות בעתיד, ועמיתיו בתחום האחריות התאגידית בכיל לא נותר צל של ספק כי הייתי הדיוט בתחום וכל מה שחשבתי והרגשתי נבע מחוסר ידע והבנה (ככל הנראה כמו "ירוקים" אחרים כמוני).

לכיל פעילויות רבות בתחום האחריות התאגידית, אגע בחלק מהם על קצה המזלג, אתמקד בשתיים מהן: אחריות קהילתית ואחריות סביבתית. כאשר ארז ואני שוחחנו בנסיעה הארוכה למפעלי ים המלח התחלתי להפנים את תפיסת העולם הדואלית של החברה (ושלו). מצד אחד ברור לחלוטין כי החברה הינה חברה ציבורית שנסחרת בבורסה בת"א ובניו-יורק שמטרותיה הן קודם כל הפקת רווחים לבעלי מניותיה, ומצד שני אין הדבר מצביע בהכרח על חיסכון או צמצום השקעות בהפחתת טביעת הרגל הסביבתית של החברה. כשהגענו למפעלי ים המלח הנקודות החלו להתחבר. כבר בכניסה ולכל אורך הנסיעה במפעל ניתן להבחין בעשרות שלטים וכרזות על בטיחות, שמירה על הסביבה וניקיון. בפגישה עם ראש מחלקת ההסברה במפעלים התחלתי להבין את הקשר בין תעשיה סביבה וטבע, שלושה אלמנטים הקשורים אחד בשני בקשר בלתי נפרד מאז האנושות בחרה להיפרד מהמסלול הטבעי ולצרוך באופן מוגבר משאבי טבע מוגבלים מטבעם.

ערכנו סיור בין הבריכות באגן הדרומי (שלולא היו קיימות האגן הדרומי היה יבש) וראיתי את סוג הפעילות בו, התחלתי להבין שעצם שאיבת המים והפקת המינרלים לייצור דשנים מאפשרת באופן ישיר ועקיף האכלת אנשים – אנו צריכים לספק מזון ליותר מ 7 מיליארד בני אדם ברחבי העולם, כך שעלינו לגדל יותר יבול חקלאי מכל שטח אדמה נתון. הרחבת שטחים חקלאים פוגעים בשטחים פתוחים, החיוניים לשמירת מגוון המינים הביולוגי הדרך היחידה להגדיל כמות היבולים ושמירת איזון סביבתי היא שימוש בדשנים. ביל גייטס, הרואה בדשנים את ההמצאה הכי חשובה של המין האנושי במאה השנים האחרונות, טוען שלולא הדשנים מאות מיליוני בני אדם היו גוועים ברעב או סובלים מתת תזונה.כמובן שצריך הרבה מעבר לבלוג עם מספר פסקאות בשביל להפנים את המציאות בשטח ואת "האני מאמין" של כיל אבל אין לי ספק שאצליח לשכנע אתכם בחיוניות של פעילויות מסוג זה, בהמשך!

ארז ואני המשכנו למפעלי רותם המייצרים בעיקר זרחן (פוספט)- אחד משלושת האלמנטים שבלעדיהם לא היו צמחים בעולמינו. בשיחה בדרך למפעל גיליתי גם את האחריות הקהילתית שכיל מיישמת, מועדונים, מתנ"סים ופעילויות רבות ומגוונות הממומנות על ידי החברה. הכי קל לתת כסף ולהגיד "תרמנו" אבל כיל הופכת את התרומה לעשייה של ממש. ארז הסביר כי קיים בחברה הרצון לחשוב ביחד על רעיון/צורך קהילתי, להבין ביחד עם הקהילה איך אפשר להחיות אותו ובדרך של שיתוף פעולה כיל נטמעת ומסייעת לקהילה, לא כ"דמי השתקה" אלא בדרך של רצון להיות חלק בלתי נפרד מהקהילה.

יש עוד הרבה דברים לראות ומקומות להגיע אליהם שכן כיל משפיעה רבות על ארצנו ועל אזור הדרום בפרט בו רוב נכסיה קיימים ועשרות אלפי אנשים מקבלים את פרנסתם.

אין ספק שאני מחכה להתקדם בפרויקט, לצבור ידע ולחוות חוויות נוספות.

אסף


הוסף תגובה
חובה להוסיף שם על מנת להגיב
חובה להוסיף כותרת על מנת להגיב

* פרסום התגובה הינו שיקול בלעדי של מנהלי האתר, תגובות בעלות תוכן בלתי הולם לשיקולי המערכת לא יפורסמו.

תגובות (0 סה״כ)

×

תגובתך התקבלה בהצלחה

מנהל יבחן את תגובתך בהקדם והיא תפורסם בהתאם לשיקולי המערכת, המשך גלישה נעימה!

×

בקשתך נשלחה בהצלחה.

אנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי!

×

פרטיך נרשמו בהצלחה

ניצור עימך קשר בהקדם האפשרי.

×

שגיאה

שגיאה

×

פרוייקט The Leaders מציע לחברות נוספות, מובילות, לקחת חלק בפרוייקט ולהציע התנסות מעשית לאחד הסטודנטים המצוינים של המסלול האקדמי המכללה למנהל. במידה והחברה שאת/ה מייצג/ת מעוניינת לקחת חלק בפרוייקט, אנא מלא/י את הפרטים הבאים וניצור איתך קשר בהקדם.

חברות המעוניינות להירשם לפרוייקט של שנה הבאה:

×