100%

חברות המעוניינות להירשם לשנה הבאה לחצו כאן ←

מאת: נגה שגב (28.01.2015)

אני מטפסת במדרגות כשביד אחת עציץ גדול עם רקפות ורודות, וביד השניה עוגת נוטלה משובחת. היום יש לי מסיבת פרידה מהמשרד. כל כך מהר עברה לה תקופת ההתמחות, אבל אני מרגישה שראיתי בה כל כך הרבה. אלון ברנוביץ', האדריכל שעומד בראש המשרד יחד עם זוגתו אירנה, אומר לי שזה כמו לטעום מפרי עץ הדעת- וזה באמת ככה.

בזמן הלימודים נשאבים לעולם האקדמאי והפרקטיקה נראית כמו איזו אניגמה מסתורית. ההתמחות במשרד החלה לענות לי על כל השאלות האלה שצצו במהלך שנות הלימודים. תמיד תהיתי, למשל, איך מתיישבים מול דף לבן ומתחילים לתכנן פרויקט מורכב? אנחנו מתנסים בזה בלימודים כל סמסטר מחדש אבל תמיד ניסיתי לדמיין איך זה קורה בחוץ עם פרוייקטים אמיתיים. גיליתי שיש הרבה דמיון בין שיטות התכנון שאנחנו מתרגלים בלימודים לבין העבודה בחוץ.

היה לי חשש שבמעבר בין פרויקט באקדמיה לבין פרויקט אמיתי תיעלם היצירתיות, המעוף והחשיבה ללא מגבלות תפנה את מקומה להחלטות פרקטיות יבשות שנובעות מתקנים ודרישות לקוח. הופתעתי בגדול. הפרוייקטים של המשרד מלאים ביצירתיות, תעוזה ותוכן. כמו שכבר סיפרתי בבלוג הקודם- כל פרויקט פה מתחיל מקונספט- מרעיון או מסיפור שעליו מבוסס הפרויקט.

משם ועד לשלב השרטוטים האדריכליים הפרויקט מתפתח דרך סקיצות שממחישות רעיון או חוויה מסויימת ודרך מודלים קטנים שנבנים בשביל להבין את הפרופורציות ואת ארגון החלל. כל כך מעניין לשוטט בחומרים של הפרוייקטים ולראות שרטוטים ראשוניים ותמונות של מודלים מקרטון הופכים לשרטוט אדריכלי, מוצאים את הדרך המורכבת להיבנות בשטח והופכים בסוף לחלל מתפקד ומלא חיים. מסעדת טופולופומפו למשל, שהתכנון שלה החל מסיפור על אש, להבה וזנב דרקון שיוצר מסלול ומקשר בין החללים במסעדה, החלה מקונספט שהגיע מעולם התוכן של מטבח האש האסיאתי. הקונספט הפך לחלל מדהים שזכה במקום הראשון בתחרות עיצוב המסעדות והבארים הבינלאומית שנערכה בלונדון.

הרבה תהיות נוספות שהיו לי- כמו למשל איך בוחרים חומרים לפרוייקט- החלו לקבל מענה. תוך כדי העבודה עם צוות האדריכליות על מלון W שנבנה ברגעים אלה ממש באמסטרדם ראיתי איך מתקבלות ההחלטות, ומה הם השיקולים העומדים מאחוריהם. יחד עם כל שק התהיות והשאלות שלי הגעתי למשרד ביום הראשון, לפני שלושה חודשים, ולאט לאט עם הרבה סבלנות התחלתי להבין ולפצח את המסתורין שאפף לי את העולם האמיתי. ההתנסות במשרד גרמה לי להבין כמה מורכבות יש בעבודה הזאת והיא רק גירתה לי את הסקרנות להבין וללמוד אותה. זאת חוויה יוצאת דופן להיות מוקפת באנשים שיוצרים מתוך הרבה התבוננות, רגש ומחשבה. אחת מהחוויות המיוחדות שהיו לי במהלך ההתמחות הייתה כשהוזמנתי להציג את הפרויקט האחרון שעשיתי בלימודים מול צוות המשרד. לאחר ההגשה שהייתה לי במכללה במקביל לתקופת ההתמחות במשרד שיתפתי את העובדים והם התעניינו והזמינו אותי להציג מולם את הפרויקט. זו הייתה בשבילי הזדמנות פז להתנסות בפרזנטציה המציגה פרויקט שלי מול אנשי מקצוע. מכיוון שהמשרד כולל עובדים שאינם ישראלים הייתי צריכה להציג את הפרויקט באנגלית- דבר שעוד לא יצא לי להתנסות בו בלימודים. הפרזנטציה עברה בהצלחה, וביקשתי מצוות העובדים שהתכנס במיוחד לשמוע את דעתם על הפרויקט. שמחתי לשמוע את הפידבק ואת הדיון שפיתחנו בעקבותיו. זה היה עבורי שיעור והתנסות חשובה מעין כמוה.

אז אנחנו יושבים כולם בחדר הישיבות סביב שולחן גדול. אלון ואירנה, שמחים ומחויכים כתמיד מתיישבים בראש השולחן לאחר שקנו שמפניה וגבינות משובחות לציון המאורע. אני מסתכלת סביבי על כל האנשים הנהדרים שיצא לי להכיר בתקופה הקצרה הזאת, מכל אחד מהם למדתי משהו. עם המון סבלנות וחום הם גרמו לי להרגיש חלק מהקבוצה, מהמקום, מהיצירה. אנחנו מרימים כוסית ואני מספרת לכולם כמה משמעותית הייתה התקופה הזאת בשבילי. אני יודעת שלא משנה לאיזה כיוון בסוף אני אפנה ולאן אגיע- החוויה הזאת תמיד תישאר איתי. בסוף היום אני נפרדת בחיבוקים מכל הצוות, וכך גם מאירנה ומאלון, שמחלים לי המון בהצלחה ואומרים לי שעוד נפגש. אני סוגרת מאחורי את הדלת ויורדת במדרגות, מנסה למשוך עוד קצת את הרגע שבו החוויה עצמה הופכת לזיכרון. מחייכת לעצמי וחושבת- עוד נפגש.

הוסף תגובה
חובה להוסיף שם על מנת להגיב
חובה להוסיף כותרת על מנת להגיב

* פרסום התגובה הינו שיקול בלעדי של מנהלי האתר, תגובות בעלות תוכן בלתי הולם לשיקולי המערכת לא יפורסמו.

תגובות (0 סה״כ)

×

תגובתך התקבלה בהצלחה

מנהל יבחן את תגובתך בהקדם והיא תפורסם בהתאם לשיקולי המערכת, המשך גלישה נעימה!

×

בקשתך נשלחה בהצלחה.

אנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי!

×

פרטיך נרשמו בהצלחה

ניצור עימך קשר בהקדם האפשרי.

×

שגיאה

שגיאה

×

פרוייקט The Leaders מציע לחברות נוספות, מובילות, לקחת חלק בפרוייקט ולהציע התנסות מעשית לאחד הסטודנטים המצוינים של המסלול האקדמי המכללה למנהל. במידה והחברה שאת/ה מייצג/ת מעוניינת לקחת חלק בפרוייקט, אנא מלא/י את הפרטים הבאים וניצור איתך קשר בהקדם.

חברות המעוניינות להירשם לפרוייקט של שנה הבאה:

×