100%

חברות המעוניינות להירשם לשנה הבאה לחצו כאן ←

יומן מסע: מבחן ההשוואה

מאת: מתן ליברמן (03.02.2015)

אז איך מסכמים תקופה של שלושה חודשים?

שלושה חודשים של הרבה שיחות, מפגשים, היכרויות וקורטוב של עבודה מעשית. היות שעסקתי בתחום פיתוח התוכנה במהלך שירותי הצבאי בשש השנים האחרונות, הצטרפותי לפרויקט הייתה בעיקר בכדי לערוך השוואה בין עולם הפיתוח בצבא, כפי שלי יצא לחוות אותו, לבין צורת העבודה בחברה גדולה כמו F5. להרגשתי, כדאי לחשוף אתכם למסקנות שלי בנושא.

אתחיל ואומר שהופתעתי לגלות שרב הדומה על השונה, לפחות מבחינת העבודה המקצועית. סגנון העובדה השוטפת, מתודולוגיות הפיתוח, כמו גם הרוב המוחלט של הטרמינולוגיה המקצועית הייתה מוכרת לי היטב. זו כנראה מחמאה למערכת הצבאית אשר מצליחה להישאר בקצב של חברה בינלאומית כמו F5.

קווים נוספים לדמיון בין שני הארגונים הגדולים הם העדפה לפיתוח פנימי על פני רכש וקוד פתוח, כמו גם תסמונת "החיה הכבדה". ארגונים בסדר גודל כזה, באמצעות המשאבים והיכולות הרבות שברשותם, מסוגלים ומצליחים להגיע להישגים מדהימים, הבעיה לרוב היא להתחיל להזיז את המכונה האדירה לכיוון מסוים. מהרגע שמתחילה תנועה, קשה מאוד לעצור אותה.

המרכזיות ההבדלים המרכזיים בין הארגונים אינם מפתיעים במיוחד. מלבד ההבדלים המהותיים ביחס של החברה לעובדים ולעבודתם, כמו גם הרמה המקצועית הגבוה בחברה, עליהן דיברתי בפעמים הקדומות, אתמקד הפעם ביכולת של החברה לברור את איכות העובדים שלה.

בתפקידי האחרון לפני השחרור שלי, אחד הנושאים עליהם הייתי אמון היה הרמה המקצועית של אנשי גף הפיתוח בו שירתתי. חצי שנה לפני השחרור התחלתי לזהות קורלציה גבוה בין אנשים שיש להם תשוקה אמתית לעבודה וללמידה של נושאים חדשים לבין אנשים המגיעים לרמות מקצועיות גבוהות מאוד. היו חבר'ה חכמים מהם אפילו חרוצים יותר בעבודה היומיומית, אך הם בסופו של דבר נותרו מאחור. הקדשתי חלק משמעותי בסוף השירות שלי לניסיונות "להצית את האש" הזו אצל אותם אנשים אצלם היא לא קיימת באופן טבעי, לצערי כמעט ללא הצלחה. תכני ההעשרה שהועברו עניינו דווקא את החברה החזקים בחבורה.

כמה שבועות אחרי שהגעתי ל- F5 הבנתי שבחברה קיימת מסה קריטית של אותם אנשים עם תשוקה, כאלה שעבורם עבודת הפיתוח היא יותר מעבודה משמונה עד חמש, אלא משהו שמגדיר אותם ומלווה אותם הביתה.

שאלתי את שלמה יונה, החונך שלי במהלך התוכנית, מה המהלך שעשה בצוות שלו כדי להגיע למצב הזה, התשובה שלו הייתה פשוטה - - למידה וסקרנות הן תנאי הכרחי לקבלה לצוות, מאחר שהרחבת אופקים והתעמקות הן חלק משמעותי מהעבודה. ב- F5 מחפשים עובדים בעלי התלהבות, עניין ותשוקה, עובדים שהם בעלי יוזמה. לעובדים בחברה יכולת לעבוד באופן עצמאי ויחד עם זאת לגלות אחריות, לשתף פעולה ולפתור בעיות.

אני חושב שזאת אולי המסקנה המרכזית שלי מההתנסות. במקום העבודה אף אחד לא "יחנך" אותך, מי שלא דואג להיות ולהישאר בקדמת המחנה פשוט ימצא את עצמו מאחור. אולי זה באמת ההבדל המרכזי בין שני הארגונים. הצבא ידחוף אותך וידאג שתהיה מקצוען, אבל עם כל שאר הדברים שמסביב תצטרך להסתדר בעצמך. החברה שבחוץ תדאג לך לכול, את המקצועיות אתה צריך להביא בעצמך.

לסיכום אני רוצה להודות לכל מי שמצא את הזמן לשבת לשיחה איתי, למדתי מכולכם.

בנוסף אני רוצה להודות לגלית קון על התמיכה והליווי במהלך הפרויקט.

תודה מיוחדת אקדיש לשלמה יונה, שחנך ליווה והדריך במהלך התקופה הזו, כמו גם לכל צוות מחקר אלגוריתמים (שבתמונה), מידן וינרב, מיכאל קפלביץ' ואמנון לוטן, היה מדהים.

בהצלחה לכולם.

הוסף תגובה
חובה להוסיף שם על מנת להגיב
חובה להוסיף כותרת על מנת להגיב

* פרסום התגובה הינו שיקול בלעדי של מנהלי האתר, תגובות בעלות תוכן בלתי הולם לשיקולי המערכת לא יפורסמו.

תגובות (0 סה״כ)

×

תגובתך התקבלה בהצלחה

מנהל יבחן את תגובתך בהקדם והיא תפורסם בהתאם לשיקולי המערכת, המשך גלישה נעימה!

×

בקשתך נשלחה בהצלחה.

אנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי!

×

פרטיך נרשמו בהצלחה

ניצור עימך קשר בהקדם האפשרי.

×

שגיאה

שגיאה

×

פרוייקט The Leaders מציע לחברות נוספות, מובילות, לקחת חלק בפרוייקט ולהציע התנסות מעשית לאחד הסטודנטים המצוינים של המסלול האקדמי המכללה למנהל. במידה והחברה שאת/ה מייצג/ת מעוניינת לקחת חלק בפרוייקט, אנא מלא/י את הפרטים הבאים וניצור איתך קשר בהקדם.

חברות המעוניינות להירשם לפרוייקט של שנה הבאה:

×