100%

חברות המעוניינות להירשם לשנה הבאה לחצו כאן ←

יומן מסע: ההתמחות הנכונה, במקום הנכון ובזמן הנכון

מאת: רן לוינסקי (10.02.2015)

בעוד מספר ימים אני עתיד לסיים את ההתמחות שלי בחברת מיטב דש. כבר עכשיו אני יכול לסכם ולומר שלמדתי המון: החל מהבסיס הטוב ביותר שבו אוכל לנתח חברות ולתמחרן ועד לבניית תיק עם אסטרטגיה שרגישה לשינויים בשווקים המקומיים והעולמיים. תרבות העבודה והערכים שרכשתי במיטב דש - עשיית דברים בצורה פשוטה ללא סיבוכים ועל הצד הטוב ביותר - ילוו אותי לכל אורך דרכי המקצועית.

במהלך ההתמחות למדתי דברים רבים, שאקח עימי להמשך החיים המקצועיים והאישיים כאחד. השיעור הראשון והמרכזי הוא חשיבות ניתוק הרגש בכל הקשור להשקעות, אך לא בכל מחיר. בפועל, אינטואיציה זה חלק בלתי נפרד מהמשחק, במידה ואנו מאמינים בחברה, נהיה מוכנים לרכוש אותה גם במחיר גבוה יותר משוויה על הנייר. לדוגמא, וורן באפט רכש את מניות חברת קוקה קולה בשווי גבוה משווי שוק, כי האמין בפוטנציאל העתידי שלה. זמן לא רב אחר כך, קוקה קולה נסקה בכל קנה מידה ובאפט שקיבל ביקורת רבה על ההחלטה האמוציונלית, לא רק החזיר את ההשקעה שלו אלא גם העלה את מעמדו למשקיע המוצלח ביותר בעולם.

השיעור השני הוא להיות אופטימי. אחד הדברים המלווים אותי במהלך היום יום לקוח מתוך שיחה שניהלתי עם הכלכלן הראשי של החברה, אלכס זבז'ינסקי, בנוגע לכלים להצלחה. תשובתו חרוטה עד היום בזיכרוני: " דבר ראשון להיות אופטימי - כי אנשים אופטימיים מצליחים יותר, להיות אקטיביסט, בעל ביקורת עצמית גבוה, ואף פעם לא להתעלם משום מידע הסותר את דעותיך".

עשייה, למידה והתמדה הינם השיעור השלישי שלמדתי במהלך ההתמחות. נפלה בחלקי ההזדמנות לנתח את הדוחות הכספיים של חברות רבות. כאשר ניתחתי את דוחותיה הכספיים של חברה מסקטור הקמעונאות בישראל לפני פרסום דוחות החברות ברבעון השלישי היו כמה שינויים מהותיים בענף ובמשק שהיינו צריכים לקחת בחשבון. כתוצאה ממבצע 'צוק איתן', מירידת מחיר סל המוצרים ותחרות גוברת בענף, נוצר הרושם בקרב המשקיעים, כי חלה שחיקה ברווחיות הענף. על אף התחרות העזה בשוק המרכולים, צפינו לדוחות טובים וכך בנינו את המודל. בפועל, לאחר פרסום דוחות החברה לרבעון השלישי, גילינו, שחוץ מגידול בהכנסות של שבעה אחוזים היה גידול בסעיפי הוצאות מכירה, שיווק, הנהלה וכלליות, ביחס לשנה שעברה ובכך השפיעו על רווחיות החברה לרעה. כמו כן, נודע לנו כי הממשלה דנה ברפורמות שונות, שעתידות לפגוע בשוק המרכולים במידה ויחוקקו בחוק, דבר אשר המשקיעים לא ציפו לו. כתוצאה מכך, מניית החברה ירדה בעשרות אחוזים בתקופה שלאחר מכן. בתהליך זה למדתי שאסור להניח הנחות ותמיד להתבסס על נתונים קונקרטיים עכשוויים. השוק הוא דינאמי וקיימים שינויים שלא ניתן לצפות.

איני יכול להתעלם משינויי המאקרו העולמיים הרבים אשר התרחשו רק לאחרונה: החל מ"מלחמת המטבעות" העולמית המתרחשת בימים אלו, תחזיות האינפלציה שנחתכו ברוב העולם, מחירי הנפט שצנחו, התחזקות כלכלת ארה"ב, נפילת כלכלת רוסיה, בחירות בישראל ועוד רבים. אף כלכלן, מהזוטר ועד לראשי, לא צפה שינויים גדולים כאלו במהלך שנת 2014. בעזרת עשייה ולמידה ניתן להתמודד גם עם אירועים אקראיים בבניית המודלים הבאים.

ההתמחות שלי בחברה מיטב דש מסתיימת בימים אלו והחשיפה לתפקידים השונים בדרגים השונים ובמחלקות השונות בחברה, רק חיזקה את ההרגשה שעולם ההשקעות הוא העתיד שלי וששם אני רוצה וצריך להיות. נחשפתי לחברה מקצועית ומשפחתית, המשרה מצוינות, מקדמת ומשקיעה בדור העתיד. מיטב דש הינו ללא ספק בית ההשקעות המוביל והמקצועי ביותר במדינת ישראל. החברה מהווה את המקום האופטימלי ללמוד ולהתפתח בכל התפקידים והדרגים, ומהווה קרש קפיצה עצום בכל תחומי ההשקעות והענפים הפיננסים. נפלה בידי הזכות להתמחות בחברת מיטב דש וללמוד מאנשים מובילים כמו שון אינגברד, שי מימון ויוני ברעם, אשר לקחו אותי תחת חסותם ותרמו לי רבות כל אחד בתחומו. הם יודעים את העבודה ועושים אותה מתוך מחשבה, נכונות, ומחויבות אמיתית ועל כך אני אסיר תודה. לעולם יהיו לי מילים חמות על היחס הטוב שקיבלתי כמתמחה בחברה וההירתמות המקצועית של אנשים אלו להצלחתי ומקסום יכולותיי בתקופה שלי במיטב דש.

בהוקרה עצומה,

רן לוינסקי

הוסף תגובה
חובה להוסיף שם על מנת להגיב
חובה להוסיף כותרת על מנת להגיב

* פרסום התגובה הינו שיקול בלעדי של מנהלי האתר, תגובות בעלות תוכן בלתי הולם לשיקולי המערכת לא יפורסמו.

תגובות (0 סה״כ)

×

תגובתך התקבלה בהצלחה

מנהל יבחן את תגובתך בהקדם והיא תפורסם בהתאם לשיקולי המערכת, המשך גלישה נעימה!

×

בקשתך נשלחה בהצלחה.

אנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי!

×

פרטיך נרשמו בהצלחה

ניצור עימך קשר בהקדם האפשרי.

×

שגיאה

שגיאה

×

פרוייקט The Leaders מציע לחברות נוספות, מובילות, לקחת חלק בפרוייקט ולהציע התנסות מעשית לאחד הסטודנטים המצוינים של המסלול האקדמי המכללה למנהל. במידה והחברה שאת/ה מייצג/ת מעוניינת לקחת חלק בפרוייקט, אנא מלא/י את הפרטים הבאים וניצור איתך קשר בהקדם.

חברות המעוניינות להירשם לפרוייקט של שנה הבאה:

×