100%

חברות המעוניינות להירשם לשנה הבאה לחצו כאן ←

יומן מסע: ברוכים הבאים לשוק ההון

מאת: ליאור סביר (10.02.2015)

ארביטראז', אג"ח זירו קופון, פצלי שמן, מדד שארפ, מח"מ סינטטי,

ebitda, non-recourse, swap.

ברוכים הבאים לשוק ההון, לא, אלו לא ביטויים בסינית. אלו הם רק חלק קטן ומצומצם ביותר מן המונחים שליוו אותי במהלך החוויה שעברתי בבית ההשקעות "פסגות".

במהלך שלושת החודשים האחרונים נחשפתי לאורכו ולרוחבו של בית ההשקעות. הגעתי עם ידע רב יחסית לסטודנט שנה ג', אך גיליתי שבשוק ההון לעולם לא מפסיקים ללמוד וכל הזמן יש ברבורים שחורים.

אז איך מקבלים החלטת השקעה? האם כדאי לקנות או למכור? איזה שוק יעשה את התשואות הטובות ביותר בשנה הקרובה? ארה"ב או השווקים המתעוררים? איזה סקטור ינצח את הליגה השנה? נדל"ן או שמא הפיננסים? האם צריך ללכת אחרי הקונצנזוס או שצריך לחשוב מחוץ לקופסה?

תהליך קבלת החלטות ההשקעה נחלק לשלושה שלבים עיקריים:

I - ניתוח מאקרו ומיקרו על ידי מחלקות המחקר.

II – דיון בוועדות השקעה asset allocation)).

III - החלטת מנהלי ההשקעות לקנות או למכור asset selection)).

כדי להבין זאת, ביקרתי במחלקת המחקר המאקרו כלכלית, אשר מהווה מעין "מצפן כלכלי" בכל הקשור למגמות בארץ ובעולם. נכחתי בפגישה שבה הוצגה ללקוח מוסדי סקירת "מאקרו" על השווקים הגלובליים. למדתי הרבה מהמצגת שהוצגה בפניו ונחשפתי למגמות חדשות העתידות להשפיע על השווקים בעולם בשנים הקרובות.

המידע שהתוודעתי אליו השתלב היטב עם חומר הלימודים התאורטי שלמדתי במכללה. יצאתי מפגישה זו נשכל, עם חיוך ועם ציפייה לפגישה הבאה עם הכלכלן והאסטרטג הראשי, אורי גרינפלד.

מאורי למדתי איך בבית ההשקעות מנתחים את הסיכויים והסיכונים שיש כיום בשוק המקומי ובשוק הגלובלי.

התחנה הבאה בבית ההשקעות היוותה מבחינתי סוג של פסגה – היכרות עם מנהלי השקעות, ההתמחות המועדפת עליי לאחר סיום התואר.

ביקרתי במחלקת השקעות גמל ופנסיה. על כתפיהם של מנהלי ההשקעות האלו מוטלת המשימה להקצות את הנכסים לטובת העמיתים בקרנות פנסיה, קופות גמל וקרנות ההשתלמות.

בפגישה עם אמיר גיל, סמנכ"ל השקעות גמל ופנסיה, הוצגו בפניי תחומי הפעילות של החברה, המסלולים הרבים שעומדים לבחירה בפני העמיתים והמגמות והשינויים בפיזור הנכסים היום לעומת שנים עברו. בנוסף, הוסבר לי, בקווים כלליים, כיצד מבצעים השקעות, מה מתרחש בוועדות השקעה, מה נלמד מהסדרי החוב, איך מגנים על חסכונות הציבור , איך מנתחים חוב של חברה, ובקליפת אגוז - על מה מסתכלים בדו"חות הכספיים.

ללא ספק, הייתה זו פגישה שהותירה אותי עם רושם עז, ועם "טעם של עוד"..

לבסוף, הכל מתנקז למקום אחד, אל הבורסה, מנהלי ההשקעות צריכים לווסת ולהגיב לאירועים ע״י שינויים בתיקים של עשרות עד מאות מיליוני שקלים, ומי שלבסוף מבצע וסייע למנהל להוציא לפועל את אסטרטגיית ההשקעות שלו הוא הסוחר ממחלקת הברוקראז' אשר תפקידו להיות ״העיניים והאוזניים ומעבד המידע״ של מנהלי ההשקעות.

כידוע, בשוק ההון הישראלי אין יותר מדי נזילות וזה הופך את חייו של הסוחר למאתגרים ביותר.

זהו הפוסט השלישי והאחרון על תקופת ההתמחות שלי בבית ההשקעות "פסגות". עד כה סקרתי את הנעשה בבית השקעות בצורה תמציתית ביותר.

ביום ממוצע נפגשתי עם 10-20 עובדים, אשר פינו את זמנם בשבילי, וחשפו אותי לקריירה ולתפקיד שלהם.

במהלך הפרויקט נפגשתי עם כל המנכ"לים, ועם מספר רב של עובדים בכירים ב"פסגות". מי היה מאמין שסטודנט שנה ג' יקבל את האפשרות לשבת "אחד על אחד" ולשמוע על הדרך להצלחה של כל כך הרבה עובדים בכירים.

לתפיסתי, פרויקט The Leaders הוא ההכנה הטובה ביותר לשוק העבודה.

אני מרגיש שעברתי מסלול הכרות של יותר ממסלול קריירה אחד, ונחשפתי למגוון שלם של תפקידים ועיסוקים אשר קיימים בתחום שוק ההון.

ביומי הראשון, הגעתי לפרויקט בידיעה שאני רוצה להיות מנהל השקעות בעתיד. כעת, לאחר המסלול שעברתי וחוויתי את שוק ההון מקרוב, אני יודע שישנם לא מעט תפקידים נוספים אשר גם הם "קורצים" לי, ומעניינים אותי לא פחות.

בהזדמנות זו אבקש להודות לכל האנשים שעזרו לי להגשים את החלום, ליוזמי ומנהלי הפרויקט, ל"כלכליסט", לעובדי "פסגות" אשר נרתמו, נתנו מעצמם והשקיעו בי זמן ותשומת לב. במיוחד, לעידו אמריליו, סמנכ"ל הברוקראז', אשר ליווה והיה המנטור שלי בפרויקט, עידו חשף אותי למאחוריי הקלעים של שוק ההון ולימד אותי להסתכל על השוק בצורה שונה מזו שהכרתי.

כמו-כן, תודה מיוחדת למשפחתי שמלווה אותי ותומכת בי.

פרויקט The Leaders היווה עבורי הצצה לעולם האמיתי, שממתין לכולנו מעבר לפינה. עם סיום התואר יגיע תורי להפוך את החלום שלי למציאות, ולהמשיך את המומנטום. אתה לא יכול לחזות את העתיד, אבל אתה כן יכול להתכונן אליו.

הוסף תגובה
חובה להוסיף שם על מנת להגיב
חובה להוסיף כותרת על מנת להגיב

* פרסום התגובה הינו שיקול בלעדי של מנהלי האתר, תגובות בעלות תוכן בלתי הולם לשיקולי המערכת לא יפורסמו.

תגובות (0 סה״כ)

×

תגובתך התקבלה בהצלחה

מנהל יבחן את תגובתך בהקדם והיא תפורסם בהתאם לשיקולי המערכת, המשך גלישה נעימה!

×

בקשתך נשלחה בהצלחה.

אנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי!

×

פרטיך נרשמו בהצלחה

ניצור עימך קשר בהקדם האפשרי.

×

שגיאה

שגיאה

×

פרוייקט The Leaders מציע לחברות נוספות, מובילות, לקחת חלק בפרוייקט ולהציע התנסות מעשית לאחד הסטודנטים המצוינים של המסלול האקדמי המכללה למנהל. במידה והחברה שאת/ה מייצג/ת מעוניינת לקחת חלק בפרוייקט, אנא מלא/י את הפרטים הבאים וניצור איתך קשר בהקדם.

חברות המעוניינות להירשם לפרוייקט של שנה הבאה:

×